Świat dziś i w przyszłości, czyli ropa naftowa, gaz ziemny, węgiel oraz biopaliwo

Co jest dziś przewidywane jako paliwo przyszłości? Jak radzą sobie „stare” źródła ciepła i energii, które wciąż są niezwykle obecne na polskim i nie tylko polskim rynku? Wszystko to ma znaczenie nie tylko w kontekście ekologii czy niezależności energetycznej Polski, ale także przy wyborze właściwego źródła ciepła, przed którym stajemy za każdym razem, gdy tworzymy nową instalację lub myślimy o zmianie starej.

Ropa naftowa

Ropa naftowa to jedno z najważniejszych źródeł energii. Jest nie tylko potrzebna do ogrzewania mieszkań, ale przede wszystkim jest składnikiem paliw różnego rodzaju. Ropa to niezwykle drogi i niezwykle korzystny energetycznie surowiec. Można ją wykorzystywać do wielu rzeczy i jest jedną z najważniejszych, co do których dostęp na ludzkość. Jednak warto zwrócić uwagę na fakt, że sama ropa naftowa jest surowcem niezwykle pożądanym i nie da się ukryć, że jest to surowiec zbyt drogi, by nadał się do masowego ogrzewania ludzkich domów i gospodarstw.

Gaz ziemny

Gaz ziemny to jeden z najlepszych i najskuteczniejszy sposób na ogrzewanie domów. Jest on nazywany błękitnym paliwem. Gazem ziemnym zwykle zajmujemy się w sposób kompleksowy, to znaczy zaopatruje nas nie tylko w ciepłą wodę i ciepłe grzejniki, ale także np. w kuchenki, co pozwala na wykonywanie czynności związanych z kuchnią. Nie da się więc ukryć, że niemalże każde miasto jest wyposażone w gaz ziemny i w ten sposób ogrzewa domy swoich mieszkańców. Mimo, że nie jest to bardzo nieekologiczne źródło energii, to należy wspomnieć o tym, że gaz ziemny jest dość drogi i przegrywa nie tylko z węglem, ale także z biopaliwem czy olejem.

Węgiel

Węgiel jest najtańszym znanym nam sposobem na organizację ogrzewania domów. Jest sprzedawany w postaci brył, miału, ekogroszku – może pochodzić ze złoży kamiennych lub brunatnych, przy czym to węgiel kamienny jest najbardziej energetycznie wydajny i daje nam najwięcej, jeśli chodzi o ogrzewanie domów. Jednocześnie węgiel to sposób na zanieczyszczenie. Powoduje on powstawanie smogu, emituje do atmosfery wiele szkodliwych i kancerogennych czynników, które powodują różnego rodzaju choroby oraz negatywnie wpływają na cały klimat. Węgiel jest więc nie tylko popularny, ale i szkodliwy, co musi się zmienić nie tylko w kontekście zatrucia powietrza, ale także ekologii całej planety.

Biopaliwo

Idealnym rozwiązaniem i alternatywą, a zarazem przyszłością jest biomasa. To paliwo stworzone z naturalnych związków, np. zrębków drzewnych – pellet dębowy czy pellet sosnowy oraz innych elementów roślin, jak np. pellet z łusek słonecznika. Pellet jest alternatywnym źródłem energii, które jest nie tylko ekologiczne i zeroemisyjne, ale także wygodne w użytkowaniu. To taki sposób wytwarzania wpływa na jakość energetyczną pelletu. Pelety są bowiem doskonale suszone, a następnie formowane w małe granulki sprasowane przez prasę hydrauliczną. W efekcie mamy do czynienia z produktem doskonale przygotowanym nie tylko do szybkiego spalania, ale i do ogrzewania domu z czystością i pięknym zapachem palonego drewna.

Zalety używania pelletów

Pellet ma wiele zalet, a pierwszym z nich jest ekologia. Nie zatruwamy środowiska, nie niszczymy roślin, a nawet je zasilamy wartościowymi składnikami odżywczymi, zawartymi w popiele z pelletu z drzewa. Dzięki temu dalej nie marnujemy nic, co związane z pelletem, a przy tym nie tworzymy sadzy, która osiada w instalacji powodując jej niedrożność czy zniszczenia. Dlatego warto zastanowić się czy wygoda i przyjemność korzystania z pelletów nie jest wyżej niż kilka złotych więcej.

Niezależność energetyczna to nie tylko dążenie, ale także obsesja. Nie należy jednak jej ulegać, a należy szukać rozwiązań dobrych dla nas i naszej planety. Dlatego biopaliwo zastąpi gaz ziemny, wyprze ropę naftową oraz węgiel z ogrzewania mieszkań i domów i stanie się jedynym rozsądnym wyjściem, które daje ekonomię i efektywność węgla oraz wpływ na środowisko i korzyści nawet większe niż używanie energii odnawialnej.

 

 

Kopiowanie treści i zdjęć bez wcześniejszej zgody jest surowo zabronione.