Dofinansowanie ogrzewania pelletem – sprawdź, jak je otrzymać!

Ogrzewanie domu jest niezwykle istotnym aspektem ze względu na ekonomię oraz ekologię. Połączenie obu aspektów jest nie tylko trudne do osiągnięcia, ale także wyjątkowo kłopotliwe ze względów np. na koszty, które przeczą ekonomii przy wykorzystaniu alternatywnych źródeł energii. Jednak rozwiązaniem jest program ograniczenia emisji i dofinansowanie na ogrzewanie.

Czym jest biomasa?

Biomasa to paliwo przyszłości, które zostało stworzone, by przeciwdziałać energetycznemu zanieczyszczeniu powietrza, a przy tym gwarantować wysoką jakość. Paliwo powstaje z naturalnych składników, między innymi ze zrębków sosnowych oraz dębowych. Jest to wykorzystanie wysokiej jakości palnej drewna oraz naturalnych składników, które w sposób skuteczny i ekologiczny ogrzewają mieszkania i domy.

Jak powstaje pellet?

Pellet drzewny powstaje poprzez wykorzystanie zrębków oraz ścinek i wiórów pozostałych z pracy tartaków. Są one najpierw dokładnie suszone i przygotowywane do prasowania. Hydrauliczna prasa przygotowuje je w formie małych granulek, których zawartość jest gęsta od związków łatwopalnych. Jednocześnie są to związki naturalne. Pellet w workach trafia do sklepów, a stamtąd do klientów, którzy korzystają z jego zalet.

Program ograniczania emisji

Wiele miast Polski stworzyło specjalny program, który ma na celu ochronę zdrowia mieszkańców i poprawę jakości powietrza. Nie da się ukryć, że smog jest przede wszystkim wynikiem działań spalin samochodowych oraz ogrzewania domów za pomocą pieców i kotłów. Dlatego wprowadzono specjalne programy dofinansowania na pellet, by zagwarantować odejście od węgla – już od 2019 ograniczanie emisji, a od 2023 całkowity zakaz palenia węglem. Jest to efekt zbyt wysokiego stężenia niebezpiecznych dla zdrowia cząsteczek PM2,5. Dlatego bardzo szybko wymieniane są piece i kontrolowane czy odpowiadają one wymogom ekoprojektu.

Korzyści z korzystania z ekologicznego paliwa

Warto uświadomić sobie jak wiele daje korzystanie z naturalnego paliwa stałego. Przede wszystkim pellet z drzewa jest całkowicie nieemisyjny. Nie powoduje powstawania smogu i nie zanieczyszcza środowiska. Jest to paliwo, którego spalanie nie prowokuje powstawania dwutlenku węgla. Po drugie, jest wygodny w składowaniu i aplikowaniu. Tym drugim zajmuje się specjalny podajnik, który doskonale dozuje dawki i zapewnia maksymalną ciągłość ciepła w gospodarstwie domowym. W przypadku składowania możemy mówić o łatwości i czystości, gdyż jest to paliwo sprzedawane w workach i z łatwością transportowane gdziekolwiek potrzebujemy. Nie zaśmieca zatem kotłowni i jest wygodne i proste w obsłudze. Korzyścią jest także zapach, czyli delikatnie palone drewno.

Jak rozpoznać dobry pellet?

Dobry pellet powinien mieć kilka podstawowych cech, które wskażą na to, że są zdolne do ogrzania pomieszczeń w sposób efektywny i ekonomiczny. Dlatego nie może mieć on spękanej powierzchni, nie może mieć różnego koloru, powinien być dość twardy, zbity i pachnieć drewnem. Dobrze wykonany, najlepszy pellet topi się w wodzie, a nie pływa po niej, co pokazuje, że nie ma sztucznych, niewłaściwych i niezdrowych substancji w swoim składzie. Pod względem jakości, na rynku polskim jest tylko kilka firm sprzedających dobrej jakości pellet drzewny. Osobiście przetestowałem mogę polecić tutaj pellet barlinek i pellet sprzedawany przez www.tanipellet.pl. Warto wspomnieć o darmowej przesyłce niezależnie od ilości zamawianego pelletu.

Ekologia ma znaczenie

Dofinansowania, które oferuje państwo to nie tylko pomoc w zakupie pelletu czy biomasy, ale także – co ma tu duże znaczenie – pomoc finansowa w zakresie modernizacji pieców i kotłów. Są one wówczas wymieniane na zasadzie refundacji, a otrzymać można nawet do 55 procent całej wartości. Warto zwrócić uwagę, że są to największe kwoty, jakie należy ponieść przy przemianie ogrzewania gospodarstwa domowego z węgla na pellet. Dlatego taka pomoc może być szansą nie tylko ekologiczną, ale także do poprawy życia i jego warunków.

Projekt obniżania niskiej emisji i powstawania smogu jest niezwykle istotnym elementem, który podkreśla fakt, że jakość naszego życia zależy w głównej mierze od tego jakim zaawansowaniem technologicznym w kotłowniach dysponujemy. Kontrola spalania węgla i emisji spalin pozwoli na lepsze wykorzystanie biopaliw i lepsze życie każdego z nas.

 

 

Kopiowanie treści i zdjęć bez wcześniejszej zgody jest surowo zabronione.