Czy słoma może ogrzać dom?

Nie ma wątpliwości, że biopaliwo jest przyszłością naszego świata. Korzystając z naturalnych źródeł energii możemy ogrzewać domy ze skutecznością tylko nieznacznie mniejszą niż w przypadku węgla, a sama lista korzyści jest bardzo długa. Jednak wśród naturalnych źródeł biomasy możemy znaleźć coraz więcej możliwości i łatwo się w nich zagubić. Oto kolejny z pomysłów na nowoczesne ogrzewanie, a więc słoma. Czy pellet drzewny zostanie zastąpiony przez pellet z siana?

Czym jest biomasa?

Zanim jednak przejdziemy do analizy tego, jak kształtują się poszczególne parametry biopaliwa, jakim jest pellet z drzewa czy pellet ze słomy warto zastanowić się nad tym czym właściwie jest biomasa i jak działa w kontekście węgla. Węgiel kamienny czy brunatny funkcjonuje na zasadzie spalania. Podczas tego procesu w kotle wytwarzane jest ciepło i energia ta zostaje przekazana w kierunku ogrzewania wody znajdującej się w grzejnikach. Centralne ogrzewanie może być także używane w przypadku biopaliwa. Wówczas zamiast węgla i problemów, które za sobą niesie, można skutecznie korzystać z paliwa naturalnego, a przy tym ekologicznego. Tym właśnie jest biomasa.

Korzyści z biopaliwa

Wiąże się to rzecz jasna z wieloma korzyściami. Przede wszystkim niska emisja szkodliwych substancji i zerowa emisja dwutlenku węgla sprawia, że tego rodzaju piece nie wpływają na pojawienie się smogu czy innych zjawisk niepożądanych. Z kolei czystość, jaką niesie to spalanie nie wymaga ciągłego sprzątania kotła, nie powoduje przykrych zapachów i pozwala na skuteczniejsze wykorzystanie popiołu do celów nawozu roślin. Co więcej, aplikacja pelletu jest banalnie prosta i w sposób szczególny upraszcza obsługę pieca. Jest to wygodne także dla osób starszych, które często nie mają już siły obsługiwać pieca w piwnicy. Biopaliwo jest nieco droższe niż węgiel i nieco od niego mniej energetycznie efektywne, jednak po kilku latach zwraca się z nawiązką, a przy tym przepięknie pachnie.

A może by tak słoma?

Jednak wiele osób uważa, że rozwój biopaliw to nie tylko pelety do ogrzewania z drewna, ale także inne źródła. Dlatego powstają między innymi specjalne odmiany: pellet z łusek słonecznika czy pellet ze słomy. Zwłaszcza ten ostatni ma swoich zwolenników, choć jest także nieco bardziej kłopotliwy niż pellet drewniany. Pelety słomiane opierają się na zbieranych z pola półokrągłych beli, tzw. balotów, które są następnie spalane w specjalnych piecach. Suche siano to wartość około 18 MJ/kg, co jest tylko nieznacznie mniejszym wskazaniem niż węgiel kamienny. Słoma zatem ma spory potencjał energetyczny, jednak nie da się ukryć, że jej spalanie nie jest najłatwiejsze…

Prosto z pola czy w brykiecie

Można spalać bele prosto z pola. Wówczas jednak należy dysponować specjalnymi maszynami, doskonale dopasowanymi piecami, które w łatwy sposób przetwarzają taki kształt słomy na energię cieplną. Dużo łatwiej jest jednak przetwarzać słomę poprzez spalanie brykietów lub pelletów z niej. Tworzone są one przy naturalnym zastosowaniu słomy i przy doskonałym spakowaniu jak największej jej ilości do jednej granulki. Dlatego jego wartość energetyczna wzrasta, rośnie także właściwość palna. Jednak palenie słomą może być dość kłopotliwe i jest na pewno nieco mniej skuteczne niż wykorzystanie pelletów drzewnych. To z kolei sprawia, że możemy mieć pewność co do jakości.

Palenie słomą może być opłacalne i skuteczne, jednak bardzo często sprawia, że musimy wykorzystać inne piece, które muszą być specjalnie przystosowane do spalania tego rodzaju materiału. Dlatego nie ma wątpliwości, że choć biopaliwo to przyszłość, a ogrzewanie domu słomą jest możliwe, to wygodniejsze pozostaje wykorzystanie taniego pelletu z drewna, który w ekologiczny i łatwy sposób ogrzeje dom nie gorzej niż węgiel. Pozostaje jedynie znaleźć firmę, która sprzedaje wysokiej jakości pellet w dobrej cenie. Osobiście testowałem kilkanaście marek i wiem, że można często trafić na pellet bardzo złej jakości. Spośród wszystkich przetestowanych konkurentów najlepszy stosunek jakości do ceny ma pellet drzewny i ze słomy marki tanipellet.pl. Duży plus to darmowa wysyłka.

Jeżeli zainteresował Cię ten temat, zobacz również artykuł: Dlaczego ogrzewać biomasą? Jakie paliwo wybrać?

 

Kopiowanie treści i zdjęć bez wcześniejszej zgody jest surowo zabronione.